Sentinel-1B rozpoczął transmisję | SatBałtyk

 • EnglishEnglish
 • Sentinel-1B rozpoczął transmisję

  Sentinel-1B zaczął operacyjny przesył danych do stacji naziemnych. Na pierwszym obrazie, zarejestrowanym 28 kwietnia 2016 o godzinie 05:37 GMT, zobaczyć można lodowiec Austfonna w archipelagu Svalbard. Pierwsze dane dotarły w rekordowo szybkim czasie, bo już po 2 godzinach od włączenia urządzeń pomiarowych na satelicie.

  " Umieszczenie satelity na orbicie jest zawsze niesamowitym doświadczeniem i za każdym razem jestem tym przedsięwzięciem przejęty. Nasi inżynierowie pokazali swoje możliwości, rozpoczynając odbiór danych z Sentienla-1B w rekordowo krótkim czasie. Zreazlizowany został następny istotny element misji Copernicus. Wspaniałe osiągnięcie niesamowitego zespołu.”

  W centrum operacyjnym ESA European Space Agency w Darmstadt, Niemcy, kontrolerzy dokładnie sprawdzili funkcjonowanie wszystkich komponentów satelity podczas jej pierwszych dni na orbicie. W najbliższych miesiącach pzreprowadzona zostanie ocena merytoryczna i walidacja, zanim dane zostaną udostępnione operacyjnie.

  Z danych dostarczanych przez Sentinel-1A korzysta już wielu użytkowników na całym świecie. Zarejestrowanych jest około 30 000 użytkowników, którzy pobrali dotychczas ponad 4 miliony map. Kiedy obrazy z Sentinel-1B również zasilą bazy danych, konstelacja czujników radarowych Sentinel-1stanie się kompletna i osiągnie w pełni swoją zdolność operacyjną.

  Informacja i zdjęcie: www.esa.int