Sentinel-1B rozpostarł skrzydła na orbicie | SatBałtyk

 • EnglishEnglish
 • Sentinel-1B rozpostarł skrzydła na orbicie

  S-1B twin satellite

  Sentinel-1B został wyniesiony na orbitę 25 kwietnia 2016 roku na rakiecie Soyuz z kosmodromu położonego w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej, o godzinie 21:02 czasu uniwersalnego GMT .

  Jest on bliźniaczą kopią Sentinela-1A. Na jego pokładzie znajduje się zaawansowany czujnik radarowy typu SAR, który dostarczy informacji o zlodzeniu, rozlewach olejowych, zalesieniu oraz będzie wsparciem dla jednostek antykryzysowych. W parze, będą w stanie zarejestrować obraz całej powierzchni Ziemi w przeciągu 6 dni niezależnie od pogody, ani pory dnia.

  Podczas wznoszenia 12-metrowa antena radarowa i dwa 10-metrowe skrzydła solarne zostały złożone i schowane pod ochronnymi osłonami rakiety. Umieszczenie na orbicie było niezwykle trudnym zadaniem ze względu na duże gabaryty i wrażliwość urządzeń. Po wystrzeleniu uruchomiona została specjalnie przygotowana procedura otwierania anteny i przechodzenia na zasilanie solarne, która trwała 10 godzin.

  "To byłą długa noc. Musieliśmy przez cały czas być w gotowości, do momentu, w którym nie będzie pewności, że radar oraz panele słoneczne prawidłowo oddzielą się od rakiety i będa prawidłowo funkcjonować. Wszystko przebiegło pomyślnie i zarówno ja, jak i całą ekipa jesteśmy zadowoleni, że mamy teraz już dwie nowoczesne satelity Sentinel-1 na orbicie."

  Cała procedura była nadzorowana przez zespół z centrali ESA, znajdującej się na terenie Niemiec.

  Na podstawie informaji ze strony: www.esa.int